Michał Łuczewski

Michał
Łuczewski

socjolog, psycholog, metodolog

Michał Łuczewski – socjolog, psycholog, metodolog. W latach  2013–2019 zastępca dyrektora  Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży.

ŁuczewskiStypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University (2005–2006) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; wyróżniony w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego i w konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy doktorat z nauk społecznych, laureat Józef Tischner Fellowship w wiedeńskim Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Stan Rzeczy” i członek zespołu redakcyjnego „44/Czterdzieści i Cztery”. Publikował w najlepszych polskich pismach socjologicznych, historycznych i antropologicznych. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (2011) i „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012). 

Był zaangażowany w projekty Domu Spotkań z Historią, Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracuje również jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt.

Brał udział w Kongresie Polska Wielki Projekt w latach:

2012

  • Prezentacja książki „Katastrofa Smoleńska. Bilans dwóch lat”

2014

  • Panel: Europa Środkowa – czy mamy szanse na wielkość?

2016

  • Panel: Piękno i władza – spór między dyskursem konserwatywnym a lewicowym w kulturze

2017

  • Panel: Gdzie po naukę wolności? Jak młode pokolenie Polaków może wypracować własny ideał wolności

2018

  • Panel: Mapa polskich wartości

2019

  • Panel: Młoda polska emigracja: stracone pokolenie czy elity przyszłości?